Przygotowanie

W przypadku grafik rastrowych należy przygotować plik w formacie TIF, bez warstw, bez masek i kanałów alfa, skompresowany metodą LZW. Pliki prosimy dostarczać w skali 1:1 lub 1;10 z informacją na e-mail. Akceptujemy również pliki w formacie JPG. Rozdzielczość plików rastrowych należy ustalić według rozmiarów brytów.

Rozdzielczość i przestrzeń kolorystyczna

Rozdzielczość przygotowywanego pliku oczywiście powinno się dobierać do odległości, z jakiej obraz będzie oglądany. Z reguły przyjmuje się, że odległość oglądania jest nie mniejsza niż dłuższy wymiar obrazu. Dla obrazów rzędu 1m2 sugerujemy rozdzielczość 75 – 150 dpi. Przy większych odległościach (powierzchniach) rozdzielczość można redukować nawet do kilkunastu dpi. Naprawdę nie należy się obawiać rozdzielczości rzędu 30 dpi. Grafika zdjęciowa o takiej rozdzielczości już z odległości 2 – 3 metrów jest wyraźna.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy tabelę zalecanej rozdzielczości w stosunku do rozmiaru projektowanej grafiki.

W przypadku grafik wektorowych akceptowanym formatem jest plik EPS . wszystkie grafiki wektorowe powinny zawierać tylko elementy wektorowe i być zamienione na krzywe, bez soczewek, gradientów i bitmap. W innym przypadku grafikę należy wyeksportować do pliku TIF z kompresją LZW.

Drukujemy w przestrzeni kolorów CMYK 8 bitów/kanał, tak więc wszystkie pliki powinny być przygotowane w składowych CMYK. Zalecamy, aby przy tworzeniu projektów pracować od początku w formacie CMYK, a nie RGB, aby uniknąć niespodzianek ze zmianą kolorystyki po zmianie profilu z RGB na CMYK. Prosimy pamiętać, że kolor czarny RGB po zmianie na CMYK staje się kompozytowym, co może powodować lekkie rozmywanie małego liternictwa. Tak wiec wszystkie, łącznie z mapami bitowymi, powinny być przygotowane w trybie CMYK 8 bitów/kanał. Kolory dodatkowe, np. pantone, zostaną automatycznie przekonwertowane na najbliższe, jakie może uzyskać urządzenie.

Nie powinno się stosować kolorów RGB, ponieważ końcowy wydruk może być niezgodny z oczekiwaniem Klienta. Pliki nie powinny zawierać oznaczeń drukarskich, paserów itp.

Pliki

Każdy plik powinien w opisie zawierać nazwę firmy zlecającej, nazwę motywu i materiału, rozmiar w skali 1:1 oraz ilość sztuk.

W nazwach plików prosimy nie używać polskich znaków:
ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź.

Przykładowy opis zlecenia do druku:

artdrukprzyklad baner 200x100cm 4szt
artdrukprzyklad2 siatka 300x200cmx2szt
artdrukprzyklad3foliamonomer 60x90cmx6szt

Przesyłanie projektów

Pliki przyjmujemy wyłącznie:

  • na krążkach CD, DVD,
  • w załącznikach e-mail (ograniczone tylko do 2 MB),
  • przez serwer FTP (preferowany sposób).